user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 232 in /data/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Zlobivá

Zlobivá (24526m) je štíhly trojvrcholový štít v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Do Kačacej doliny spadá 400-metrovou severovýchodnou stenou, ktorá je súčasťou mohutného tzv. Kačacieho múra. Názov pochádza z poľského a goralského pojmu „žloby,“ teda žľaby. Bol to ľudový názov, ktorý vyjadroval podobu masívu rozbrázdenú žľabmi. Vžil sa. Jazykovedci namietali, že Zlobivá je čechizmus, snažili sa meno štítu zmeniť a poslovenčiť na „Hnevlivá“. Po vysvetlení pracovníkmi Múzea TANAPu, už nenamietali. Zlobivá ostala Zlobivou.

Zlobivá v zime

Hlavný z troch vrcholov (2 426 m n. m.) je severozápadný, prostredný (Zlobivá, prostredný vrchol) sa nazýva Wachterova veža (poľ. Żłobista Turnia) (Eugen Wechter (1887 – 1907) s priateľmi naň vystúpil 5. augusta 1907 ako prvý. O tri dni neskôr zahynul na Žabom koni) a najnižší juhovýchodný (Zlobivá, JV vrchol) (asi 2 420 m n. m.) je niekedy v slovenčine pomenovaný ako Zlobná kopa (poľ. Żłobista Kopa). Od Rumanovho štítu k nemu vedie dlhý hrebeň začínajúci vo Vyšnej zlobnej štrbine, od Západného železného štítu ho delí Nižná zlobná štrbina.

Zlobivá v lete

Popis výstupu:

Výstup začína pri Popradskom plese. Kráčame hore Zlomiskovou dolinou. Nepokračujeme až k Ľadovému plesu ale pod ním zabočíme doľava, hore trávnatým svahom. Sutinoviskom sa po pravom okraji Rumanovej dolinky približujeme k Zlobivej málo znateľným chodníčkom, sporadicky značenom mužíkmi. Odtiaľto už vidíme sutinovú lávku, tiahnucu sa od Zlobivej popod Rumanov štít až ku Ganku. Nástup na ňu je vľavo od spádnice Zlobivej, kde trávnatý jazyk siaha najvyššie do skál. Tu vstúpime do žľabu ktorý nás na lávku vyvedie. Pri výstupe na Gánok či Rumanov štít by sme tu zabočili doľava po lávke, ale teraz budeme pokračovať naďalej hore žľabom, ktorý sa medzičasom rozšíril. Žľab ústi na Ďalšiu lávku (tentoraz užšiu a výraznejšiu). Nenecháme sa zlákať v postupe žľabom, lebo po tom ako by sme dosiahli vrcholový hrebeň by sme sa dostali do horolezeckých problémov. Lávkou pretraverzujeme doprava až za hranu piliera spadajúceho zo Zlobivej. Ďalej po nej nepokračujeme, ale vkročíme do žľabu, ktorým začneme opäť stúpať priamo k vrcholu. Žľab postupne zanikne a pod vrcholovými partiami prechádza plynule v zvažujúci sa pilier. Ním na vrchol.
OknoOkno

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti