user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 93 in /data/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Veľký Mengusovský štít

Veľký Mengusovský štít (2438 m)   Veľký Mengusovský štít leží v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Je najvyšším z trojice Mengusovských štítov. Má dva vrcholy, oddelené Veľkou Mengusovskou štrbinou, z ktorých vyšší je západný vrchol. Na Z susedí s Mengusovskou vežičkou a Hincovým sedlom, na V ho od Prostredného Mengusovského štítu oddeľuje Vyšné Mengusovské sedlo. Masív Mengusovských štítov od seba oddeľuje Hincovu kotlinku a Kotol Morského Oka. Smerom do Hincovej kotlinky spadá kompaktnou stenou, prerušenou Veľkou Mengusovskou lávkou. Na sever padá 820 m vysokou stenou, ktorá sa radí medzi najväčšie v Tatrách. Vedie naň jeden z najkrajších výstupov v Tatrách z časti po Slovensko-Poľskej hranici. Otvárajú sa pri ňom výhľady na dve najväčšie plesá na našej aj Poľskej strane Vysokých Tatier Veľké Hincové pleso a Morské oko.

Veľké Hincové pleso

Popis výstupu:

Od Popradského plesa pokračujeme hore Mengusovskou dolinou po modrej značke až k Veľkému Hincovmu plesu. Opustíme značku a po brehu začneme obchádzať pleso sprava. Približne pod Mengusovským sedlom začneme šikmo stúpať a po temene sutinového kužeľa sa ľahko dostaneme na naklonený trávnik (približne v spádnici vrcholu Prostredného Mengusovského štítu). Tu narazíme na niekoľko nepríjemných žliabkov a skalnato-trávnatých stupňov, ktoré nás delia od Veľkej Mengusovskej lávky. Traverz Veľkého Mengusovského štítu lávkou je spočiatku mierny, postupne naberá na sklone a končí sa na plošinke kde sa lávka stráca. Tu zahneme priamo hore pomerne strmými skalami rebra, ktoré vyššie prechádza do žľabu. Žľab sa pod vrcholovým hrebeňom rozdvojí. Pravá vetva vedie do takmer kolmého kúta (komína), ľavá pokračuje k vrcholovému hrebeňu. Pokračujeme ľavou vetvou ďalej strmo hore na vrcholový vodorovný hrebeň, ktorým v nádhernej expozícii čoskoro dosiahneme hlavný vrchol Veľkého Mengusovského štítu.  

Na hrebeni Mengusovského štítu

Vrchol je na Tatranské pomery nezvykle rozsiahly. Poskytuje výhľad na veľkú časť Poľkých Tatier do Doliny Morského oka a Piatich Stavov Polských. V pozadí sa črtá aj národná hora poliakov Giewont.

Na vrchole Veľkého Mengusovského štítu

Na Slovenskej strane zase zaujme nazvyklý uhol pohľadu na populárny vrchol Rysov, či Vysokú. Zostup vedie rovnakou trasou naspäť k Veľkému Hincovému plesu. Cestou nie je výnimkou stretnúť menšie stádo kamzíkov, či zahliadnuť svišťa.

Svišť pri Veľkom Hincovom plese

Ochladenie rozpálených nôh, či pre odvážnejších kúpeľ v ľadovej, priezračnej vode je bodkou za krásnym dňom stráveným ďaleko od civilizácie.

Chladenie nôh vo Veľkom Hincovom plese

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti