user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 231 in /data/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Prostredný hrot

Prostredný hrot (2440m) je najvyšším vrcholom v rázsoche Prostredného hrebeňa, ktorý sa oddeľuje z hlavného hrebeňa v Širokej veži. V tomto hrebeni leží aj turistom dobre známe Priečne sedlo. Prostredný hrot je od Žltej veže oddelený Sedlom za Prostredným. Má nižší severozápadný vrchol Malý hrot. Na juhovýchode hrebeň klesá na Sedlo pred Prostredným. Malý hrot má v juhozápadnej stene (nad Veľkou Studenou dolinou) výrazné platne, hladké, kolmé, miestami až previsnuté. Do Veľkej Studenej doliny spadá Prostredný hrot 750 m vysokými nepriehľadnými strminami a trávnatými plošinkami. Z Malej Studenej doliny vidno dve steny. Severnú, vysokú 450 m, pretína ju, v spojnici Žlté lávky a Štrbiny za Žltou stenou, Dubkeho lávka. Pred 250 m vysokú severovýchodnú stenu vystupuje samostatný vrchol Žltej steny a vľavo od nej je Malá Žltá stena, ktorá poskytuje množstvo zaujímavých horolezeckých trás.

Dubkeho lavka

Štít pôsobí neprístupne, ale s horským vodcom naň môže vystúpiť aj skúsený vysokohorský turista. K hlavným problémom výstupov patrí expozícia v oblasti vrcholových hrebeňov a orientačná náročnosť.

Stillov žľab

Popis výstupu:

Do Dolinky pod Sedielkom sa dostaneme buď spod Pfinnovej kopy, alebo spod Žltej steny. V oboch prípadoch najprv kráčame po zelenej značke. Za masívom Žltej steny sa tiahne smerom k jej vrcholu žľab. Necháme sa ním viesť až kým nedosiahneme Štrbinu za Žltou stenou. Odtiaľto sa pustíme po ostrom hrebeni (koni) smerom k Prostrednému hrotu (kúsok za štrbinou sa dá vybudovať v skalách štand), ústiacom na stúpajúcu sutinovú rampu zvanú Dubkeho lávka. Po nej ľahko vystúpime takmer až na Sedlo za Prostredným. Ešte pred tým než ho dosiahneme zbadáme dlhý, strmý, sutinový kuloár, tiahnuci sa smerom k Vyšnej štrbine v Prostrednom. Jeho pravou časťou (po skalách) dosiahneme Vyšnú štrbinu v Prostrednom. Odtiaľto môžeme alebo pokračovať rozlámaným hrebeňom na vrchol Prostredného hrotu, alebo zísť asi 50 m žľabom na stranu Veľkej Studenej doliny a následne zahnúť doľava po stúpajúcej úzkej, ale pohodlnej lávke do južného svahu vrcholu. Ľahkými skalami na vrchol.
Prostredny hrot

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti