user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 228 in /data/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Kolový štít

Kolový štít (2418) je uzlovým bodom hlavného hrebeňa Vysokých Tatier, ktorý vysiela do Kolovej doliny hrebeň brán. Od Zmrzlej veže je  oddelený Kolovou štrbinou a od Čierneho štítu Čiernym sedlom. Do Malej Zmrzlej doliny sa týči troma charakteristickými vežami. Dominuje taktiež uzáveru Kolovej a Čiernej Javorovej doliny. Názov štítu je odvodený od plesa, ktoré Dávid Frölich už v roku 1644 vo svojom zemepisnom diele spomína ako Pflocksee – Kolové pleso. Jeho pôvodný okrúhly (kolový) tvar však v priebehu storočí zdeformovali skalné zosuvy zo severných žľabov Kolového štítu. Je veľmi ľahko prístupný  a preto vyhľadávaný.

Kolový štít

Popis výstupu:

Po ľavej strane Zeleného plesa sa dostaneme až k miestu, kam popri vodopádoch stúpa smerom k Veľkej Zmrzlej doline markantný pilier zaistený reťazami. Nimi hore do ústia Veľkej Zmrzlej doliny.
Tu zabočíme doprava a sledujúc mužíkov pár metrov zostúpime po klesajúcom chodníčku. Traverzujeme chrbát Čierneho štítu (opäť reťaze) po vodorovnej polici lemovanej kosodrevinou. 
Kolový štít
Po chodníčku, ktorý sa miestami stráca v suti vystúpime Malou Zmrzlou dolinou až nad Čierne sedlo. Odtiaľ sledujeme široký, balvanmi posiaty hrebeň prevažne na strane Malej Zmrzlej doliny kým nedosiahneme vrchol.
Hrebeň Kolového štítu
Vrchol Kolového štítu

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti