user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 211 in /data/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Javorový štít

Javorový štít (2424 m). Majestátny štít s dvoma vrcholmi v hlavnom hrebeni, kde tvorí spoločnú základňu s Malým Javorovým štítom, od ktorého ho oddeľuje na západe Javorová škára. Východný (hlavný vrchol) oddeľuje od Z vrcholu Javorová štrbina. Kým na severo-západ vysiela cez Malý Javorový štít dlhý Javorový hrebeň na východe ho od Ostrých štítov oddeľuje Javorové sedlo. Jeho S stena je súčasťou Javorového múru a cesty v 400 m S stene patria k vážnym horolezeckým výstupom (najmä v zime).
Do Veľkej Studenej doliny vysiela krátky, ale rozšírený JV hrebeň so širokou kamenistou vrcholovou galériou, JZ stena nad Zbojníckym spádom je vysoká do 300 m. a je charakteristická svojími žlabmi a piliermi, ktoré sú viditeľné od Zbojníckej chaty. Cesty v tejto stene sú vhodné aj na zimné lezenie. Na V strane spadá galéria do Ostrého kotla.

         Javorový štít 

Počas záchrannej akcie v severnej stene Malého Javorového štítu zahynul aj najznámejší horský vodca z Poľska Klimek Bachleda.

   Výstup juhozápadnou stenou 

 

Výstup JZ stenou sa dá podniknúť za ideálnych podmienok cestou Hlavným žľabom steny smerujúcim na Javorovú štrbinu a na východný vrchol, ktorou vystúpili K.L.Horn, J.Serényi dňa 26.8.1911. Táto cesta je pomerne náročná a maximálny počet osôb v skupine môže byť 2. Pri trojčlennej skupine je možnosť vystúpiť na vrchol hrebeňom z Javorového sedla od Ostrého kotla.

    Vrchol Javorového štítu

Pohľady z Javorového štítu patria medzi najkrajšie v Tatrách. Východiskom na túru môže byť Zbojnícka chata (prevýšenie 470m), alebo Hrebienok (prevýšenie 1140m).

            Zostup do doliny

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti