user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 213 in /nfsmnt/hosting1_1/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Sicília 2014

Jarná "lezenica" tento rok pripadla na zaujímavú destináciu. Sicília je povestná svojimi možnosťami športového lezenia a tak sme s Dankou vo dvojici vyrazili preskúmať túto oblasť.

Let z Bratislavy do Trapani trval len dve hodinky. Požičanie auta pár minút a cesta do Castellammare del Golfo kde sme mali rezervované ubytovanie len pol hodiny. Domáci nás už čakali a aj keď nerozumeli ani slovo anglicky a my zase taliansky, bolo jasné, že sú to príjemní ľudia. Noc je na Sicíliu nezvykle chladná a pod ľahkou prikrývkou, ktorú máme si uvedomujeme, že sme v "našom" domčeku nikde nezahliadli nič čo by aspoň vzdialene pripomínalo kúrenie. Ďalší deň venujeme zoznámeniu s mestečkom a potom sa už venujeme lezeniu. Striedavo navštevujeme oblasti v San Vito Lo Capo a v okolí Palerma, kde sú stovky ciest všetkých obtiažností, takže zaliezť si tam môže každý. Obzvlášť nás lákajú Big Wall-y ktorých steny dosahujú úctihodné rozmery. Na Pizzo Monaco si vylezieme cestu"Pace di Chiostro" obtiažnosti 5a dlhú 180 metrov. Užasné dľžky krásneho pilera, nádherne výhľady na San Vito a vzdušný zlaňák, ktorým sa elegantne dostaneme dolu, nám trochu pokazí skládka odpadu pod stenou. Sicílčania nemajú vôbec žiadny zmysel pre poriadok a čistotu a aj v mestách bol neuveriteľný "bordel". Podľa všetkého oni to vôbec nevnímajú a príde im to prirodzené. Toto jediné bolo mínusom na ináč nádhernom ostrove s milými obyvateľmi. Počasie bolo premenlivé a dni menej priaznivé na lezenie sme venovali návštevám historických miest, ktorými Sicília oplýva, aby sme trochu poznali aj túto stránku ostrova. Náš pobyt vyvrcholil výstupom na Monte Santa Margherita, ktorého západná stena má výšku 400 metrov. Pri tomto výstupe obtiažnosti 5c s jedným miestom 6b+ nás postrašil dážď aj hroziaca búrka, ale bohovia boli milostiví a umožnili nám dokončiť tento výstup s fantastickou expozíciou. Počas nástupu a zostupu boli už menej zhovievaví a pripravili si pre nás prekážky vo forme neuveriteľne pichľavých, hustých kríkov, ktorými sme sa museli predierať. V kraťasoch a tričku to bol veľmi silný zážitok. Ale škrabance sa zahoja a ostanú len spomienky na ďalšiu krásnu lezeckú dovolenku. Už teraz sa tešíme na jesenný výjazd!

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti