user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 136 in /data/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Čierny štít

Čierny štít (2434 m) je impozantná skalná pyramída v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier nad tromi dolinami: Veľkou a Malou Zmrzlou a Čiernou Javorovou Dolinou.  Prvý horolezecký výstup je známy z r. 1898. Na sever vysiela hrebeň cez Čierne sedlá na Kolový štít, na juhozápad hrebeň cez Papirusovú štrbinu a Čierne veže do Stolarczykového sedla a na Baranie rohy. Východný hrebeň tvorí široký trávnatý chrbát, ktorý oddeľuje Malú Zmrzlú dolinu od Veľkej Zmrzlej doliny. Horolezcami vyhľadávaná je JV stena s pevnou skalou.

Čierny štít z Doliny Zeleného plesa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor fotografie / Peter Dobrovsky 

Na vrchol vystupujeme z Čierneho sedla (2265m), do ktorého sa dostaneme po prekonaní reťazí a výstupe Malou Zmrzlou dolinou. Výstup je pomerne náročný, ale nie dlhý. Zostup východným hrebeňom a následne strmším žliabkom pod JZ stenu. Odtiaľ nenáročným terénom dole Veľkou Zmrzlou dolinou späť na reťaze a k Chate pri Zelenom plese.

Výstup na Čierny štíVýstup je vhodné kombinovať s výstupom na Kolový štít (2418m). Z Čierneho sedla na jeho vrchol vedie jednoduchý južný hrebeň.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vrchol Čierného štítu

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti