user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 203 in /nfsmnt/hosting1_1/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Výstup na Širokú vežu

Prechod cez Priečne sedlo je jednou z najznámejších, najobľúbenejších a pravdepodobne aj najnáročnejších trás na Slovenskej strane Vysokých Tatier. V lete je doslova obliehaná turistami. Nad sedlom sa týči, medzi horolezcami veľmi obľúbená, Široká veža (2461m). S Ďurim sme sa na jej pomerne jednoduchý vrchol vydali ale až koncom novembra a tak sme mali celý záver doliny, sedlo aj vrchol len pre seba.

Ešte za tmy sme vyrazili zo Zamkovského chaty. Cesta na Terynku bola príjemná. Malá vrstva snehu z predchádzajúceho sneženia bola už prešlapaná a východ slnka nad Popradskou kotlinou pokrytou inverznými mrakmi nám navodil dobrú náladu. Chutný nosičský čaj na chate a niečo pod zub nám dodalo sily a tak sme po pol hodine vyrazili ďalej. Mali sme informácie, že skupina turistov z Litvy včera neprerazila do sedla. Napriek tomu nám ich stopa, ktorá končila na chrbáte Pfinovej kopy, ušetrila dosť síl. Ďalej sme si už museli raziť cestu sami. Snehu bolo miestami po kolená, ale napriek tomu bol náš postup pomerne rýchly. Až pokým sme sa nedostali do samotného žľabu, ktorý vedie do Priečneho sedla. Tam sa terén zostrmil a snehu pribudlo. Hlavne Ďuri sa v stope, ktorú som prerazil boril až po pás. Dúfali sme, že pravá strana žľabu, kde občas trčali reťaze by mohla poskytnúť lepšie podmienky. Nebolo to tak. Kompaktné platne zasypané snehom, ktorý neudržal našu váhu vyžadovali od nás maximálne nasadenie a veľa energie. To sme boli ochotný odovzdať, kedže túto túru sme mali naplánovanu už dlhšie a septembrový pokus nám kvôli počasiu nevyšiel. To bolo dnes nádherné a s časovou rezervou, ktorú sme mali by bol návrat zlou voľbou, ktorú by sme určite neskôr ľutovali. Konečne sa dostávame do Priečneho sedla, kde sa našťastie podmienky výrazne zlepšujú. Snehu je menej a je vplyvom slnka viac sadnutý. Po krátkom oddychu sa vydávame na ďalší úsek. Terén je mixový - skala, sneh, ľad. Vystupujeme na exponovaný hrebeň a po ňom na vrchol. Je 12:20 poobede. Výstup nám trval zo Zamkovského chaty až sem 6 a 1/2 hodiny. Pofukuje vietor a je pomerne chladno. Po malom občerstvení a fotení vrcholoviek začíname zostupovať. Ďuri si ešte berie z vrcholu kameň na pamiatku, ako má vo zvyku. Zostupujeme rýchlo. Pôvodný plán zísť naspäť na Terynku, sme už dávno zavrhli. V týchto podmienkach je jedinou logickou zostupovou trasou Veľká Studená dolina. Cez Strelecké polia valíme dole na chodník a po ňom až na rozcestník nad Rainerovou chatou. Tam sa s Ďurim rozlúčime, nasadíme čelovky, lebo sa už zmráka a vydávame sa každý svojim smerom. Ja na Hrebienok a Ďuri na Zamku, kde ho už čaká jeho rodina. Dnešná túra určite patrila medzi najťažšie, ktoré som tento rok s klientami absolvoval. Našťastie počasie nám krylo chrbát a tak sme sa mohli tešiť z úspechu.

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti