user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 176 in /data/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Výstup na Lomnický štít

Jeseň prišla do Tatier vo veľkom štýle. Doliny sú plné snehu. Pohyb mimo prešlapaných chodníkov je problematický. To ale mojich klientov Renátu a Martina neodradilo a v zmysle hesla : "Kde je vôľa tam je cesta" sa vyberáme na druhý najvyšší štít našich veľhôr Lomnický štít.

Ranné stretnutie v Tatranskej Lomnici prebehlo bez problémov. Lístky sú kúpené, mačky nastavené návleky nasadené. Lanovka nás vyvezie na Skalnaté Pleso kde presadáme na sedačku do Lomnického sedla. Svah tohto obľúbeného lyžiarského strediska je ešte len zľahka poprášený snehom a na svoju sezónu si ešte musí počkať. Napriek tomu nad Lomnickým sedlom to už pripomína skôr zimu ako druhý jesenný deň. Čoskoro si už musíme nasadiť mačky, prilby a sedačky. Naviažeme sa na lano a stúpame juhozápadným hrebeňom. Tesne pred jeho strmým výšvihom robíme dlhý traverz doprava pod prvú strmú časť výstupu. Šesťdesiat metrov vysoká skoro kolmá stena je zaistená stúpačkami a reťazou. Všetko je zasypané snehom a kedže dnes stúpame ako prvý, pripadáme si občas ako partia mestských zriadencov čistiaca ulice zasypané snehom. Len nám chýbajú lopaty. Po prekonaní stienky vstupujeme do vrcholového žľabu, ktorý nás privedie až na vrchol. To ale najprv musíme vydolovať reťaze spod polmetrovej vrstvy snehu, ktorý ich zasypal. Občas je to riadna makačka. Na vrchol doliezame za rednúcej hmly, takže sa nám aj podarí pokochať sa výhľadmi. Vrcholová kávička a pre časť výpravy aj Horec v útulnej kaviarni Dedo je príjemným zážitkom, ktorý si môžete vychutnať len na tomto Tatranskom vrchole. Čaká nás ale zostup, tak sa aj keď nechtiac vychystáme a začíname schádzať. Poctivá práca pri čistení trasy na výstupe, ešte doladená nasledujúcimi skupinami sa vyplatila. Zostupujeme v pohodičke po našich stopách a netrvá dlho a sedíme na sedačke, ktorá nás vezie späť do doliny. Lomnický štít za nami sa stráca v hmle, ale niet takej hmly, ktorá by dokázala zahaliť príjemné spomienky na dnešný výstup, ktoré nám ostali v pamäti.

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti