user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 171 in /data/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Výstup na Ľadový štít

Ľadový štít je tretím najvyšším štítom v Tatrách. Výškou 2627 m je len o čosi menší než Gerlach a Lomničák. Pri pohľade zo severu však pôsobí mohutným dojmom. Nie nadarmo ho po veky poľskí gorali považovali za najvyšší vrchol Vysokých Tatier.

Moji stáli klienti Miro, Mišo a Georg dorazili opäť vo výbornej kondícii s jasným cieľom. Vystúpiť na tento nádherný vrchol hrebeňom cez "Ľadového koňa". Ráno sa stretávame na Téryho chate. Po ľahkých raňajkách a dobrom nosičskom čaji sa vydávame na cestu. Chodníkom okolo Piatich Spišských plies z ktorého odbočíme ešte pred Pfinovou kopou sa dostávame preč z dosahu hustnúceho davu turistov smerujúcich na Sedielko a Priečne sedlo. Hneď za Veľkým Spišským plesom narazíme na partiu nebojácných kamzíkov, ktorí ako keby na nás čakali a predvádzajú sa v plnej kráse len pár metrov od nás. Nenecháme sa prosiť a foteniu niet konca kraja. Naša hora nás však volá a aj keď neradi nakoniec opúšťame našich nových priateľov. Relatívne plochým terénom sa dostávame pod suťovú rampu, ktorá nás vyvedie až na Ľadovú priehybu. Tam sa nám otvoria pohľady na Javorovú dolinu a celú západnú časť Tatier. Ďalší výstup vedie hrebeňom. Poskytuje množstvo ľahších variantov, ale kedže chlapi sú zdatní vyberáme si priamy výstup hranou hrebeňa. Po chvíli prichádzame k najťažšiemu miestu dnešnej túry. Ľadový Kôň je 30 metrov dlhý úsek hrebeň, ktorý je v niektorých miestach, len pár desiatok centimetrov široký. Kedysi ho liezli takzvanou technikou "na koňa" (odtiaľ pochádza aj jeho názov). Dnes už horolezecká zručnosť pokročila natoľko, že si nemusíme obdierať zadky drsnou tatranskou žulou. Napriek tomu sa zdravý rešpekt na takomto vzdušnom mieste hodí. Kôň je za nami a po prekonaní ďalších technických miest sa zrazu ocitáme na vrchole. Dokonale upravená plošina na oddych a krásne výhľady nás uväznia na tomto krásnom mieste na dlhý čas. Nájde sa dokonca čas aj na meditáciu. Treba sa však vrátiť späť. Cesta dole ubieha rýchlo. Druhá jazda na koni nás už nemôže zaskočiť. Sutinami letíme dolinou až na naše miesto, kde už čakajú rohatí tatranskí herci, aby nám predviedli druhé dejstvo hry " Krásy Tatier". Občerstvenie na Terynke a valíme pomedzi davy turistov, ktorým sme sa úspešne väčšinu dňa vyhýbali, dole do civilizácie. Paráda!!!

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti