user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 170 in /nfsmnt/hosting1_1/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Klimek Bachleda

Stúpame na Javorový štít. Ja aj moji francúzsky klienti Olivier a Teréz sme mokrí od potu. Počasie je nádherné, slnko páli a predstava, že by uprostred leta mohlo byť oveľa horšie sa zdá byť z ríše bájok. Ani si neuvedomujeme že pred 103 rokmi 6. augusta 1910 sa na opačnej strane masívu odohrávala dráma.

Dážd, sneh, ľadovec a vietor bičoval severné steny Javorových štítov. Z nízko ležiacich mrakov šľahali blesky. Poľský horolezec Stanisław Szulakiewicz ležal ťažko zranený v severnej stene Malého Javorového štítu. Len pred rokom založený TOPR vyslal na pomoc skupinu záchranárov v ktorej bol aj Klimek Bachleda, už vtedy považovaný za Kráľa Tatranských vodcov. Mal 59 rokov a bol jedným z najaktívnejších vodcov a záchranárov v Tatrách. Po mnohých hodinách lezenia sa skupina dostala do tesnej blízkosti zraneného horolezca. Boli vyčerpaný na smrť. Veliteľ skupiny Mariusz Zaruski v obavách o život záchranárov ukončil akciu. Klimek odmietol návrat a postupoval ďalej. Chvíľu nato ho kamenná lavína zmietla do doliny. Zranený horolezec uväznený v stene zahynul na následky zranení a chladu. Ďalší pokus o jeho záchranu 7. augusta skončil neúspechom. Až 8. augusta sa podarilo piatim záchranárom dostať k mŕtvemu horolezcovi. Náhla zmena počasia ich však uväznila v stene. Až ďalší deň sa podarilo telo zniesť dole. Klimka pre zlé počasie našli a zniesli do Zakopaného až o niekoľko dní.

Naša trojica plynule postupuje JZ stenou a pár minút po jedenástej sme na vrchole. Užívame si nádherné výhľady do severných stien Javorákov a na celú panorámu Tatier, keď sa v diaľke na západnom vrchole objavujú dve postavy. Na prvý pohľad sa na nich nezdá nič mimoriadne. Po chvíli si však uvedomujeme, že jeden z nich je oblečený na súčastnú dobu dosť neobvykle. Vyšívaná krojová košeľa, na hlave goralský klobúk a na chrbáte neforemný plátený vak z ktorého trčí valaška. Keď prídu na vrchol zoznamujeme sa. Mišo a Lukáš dnes podnikli výstup hrebeňom Javorových štítov na počesť smrti prvého poľského záchranára a vodcu, ktorý zahynul pri pokuse zachrániť človeka v ohrození. Lukáš je mladý človek zapálený pre Tatranskú históriu a veľký obdivovateľ Orla Tatier, ako Klimka Bachledu tiež nazývali. Som naozaj milo prekvapený, že v dnešnej dobe plnej Terminátorov, Supermanov a iných podivných "celebrít" si mladí ľudia nájdu svoj vzor v skutočných hrdinoch, ktorí nato aby sa stali legendami nepotrebovali internet, televíziu, bilboardy či inú reklamu. Stačila im k tomu dobrá čistá duša, priateľstvo, nadšenie, odvaha, rozvaha, pracovitosť a učenlivosť. Asi to s našou mládežou nie je také zlé, ako by sa mohlo zdať. Lukáš, Mišo - BRAVO!!!

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti