user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 169 in /nfsmnt/hosting1_1/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Výstup na Satan

Diablovina, Pekelník, Diablovo sedlo, Pekelníková štrbina, Satanovo sedlo.  Nie práve priateľsky znejúca skupina vrcholov a sediel v hrebeni Bášt medzi Mengusovskou a Mlynickou dolinou. Na najväčšieho frajera z tejto partičky čertovských chlapíkov Satana (2421m) sme sa vybrali s mojimi dlhoročnými klientami Pavlom a Frantom.

Satan bol od dávna opradený povesťami. Množstvo padajúcich kameňov považovali ľudia za neklamný znak toho, že samotný Diabol si chráni svoje zlaté poklady ukryté vysoko v skalách. Od toho odvodili potom názvy vrcholov a sediel. My dnes už vieme, že za všetko môže erózia, voda, mráz a vietor, ale čo ak predsa....? Vybrali sme sa overiť si ako to teda je. Franta s Pavlom, tak ako každý rok, dorazili parádne rozchodení z aktívnej dovolenky v bulharských horách a tak sme zo Štrbského Plesa ráno vyrazili ostrým tempom. Studený severák nedával veľa možností na dlhé prestávky a tak sme sa o hodinku a pol už naväzovali na rampe pod Satanom. Poučený zo starých bájok sme nepodcenili ani ochranu a na hlavy sme, ostatne ako vždy, nasadili prilby. Výstup nie príliš strmým žlabom prebehol bez problémov. Pod hrebeňom sa stretávame so skupinou vedenou kolegom horským vodcom. A tak je na vrchole na miestne pomery nezvykle rušno - až 6 ľudí :-))). Výhľady sú úchvatné. Nie je lepšie miesto v Tatrách odkiaľ by bol taký úžasný pohľad na skupinu Mengusovských štítov a Hincové plesá pod nimi. V súlade s dlhodoročnými rituálmi si obliekame jednotné tričká s obrázkom Satana, vyrobené špeciálne na tento výstup. Takto vymódený začíname zostupovať. Legenda o Diablovi brániacemu si svoje poklady sa potvrdzuje. Kameň, ktorý sa odvalil spod Pavlovej nohy sa rúti na skupinu zostupujúcu pod nami. Našťastie dobré sily sú na našej strane a nikomu sa nič nestalo. Podarilo sa nám šťastne uniknúť z pazúrov Satana a zostupujeme rýchlo, ako tie padajúce kamene, z jeho dosahu. Na Štrbskom Plese si dávame zaslúžené pivo a oslavujeme krásny výstup. Dnes sme síce zlatý poklad nenašli, ale v našich srdciach ostalo niečo, čo nám žiadny pekelník nedokáže vziať.

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti