user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 165 in /nfsmnt/hosting1_1/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Východná stena Mnícha

Mních. Výnimočný skalný útvar nachádzajúci sa v poľskej časti Vysokých Tatier, v doline Rybiego Potoku. Jeho impozantný len 2067 m vysoký ostrý vrchol čnie nad Morským Okom v blízkosti mohutných Mengusovských štítov a Čubriny. Napriek tomu, že ani zdaľeka nedosahuje výšku svojich susedov je nepriehľadnuteľný.

V minulosti bol považovaný za nedostupný, neskôr za najťažšie dostupný štít v Tatrách. Dnes sú jeho steny doslova popretkávané výstupmi tých najvyšších stupňov obtiažnosti. S Mikim sme sa vybrali preveriť našu lezeckú formu do jeho Východnej steny. Voľba padla na cestu "SPREZYNA" variant Przez okapik obtiažnosti 7- UIAA. Kompaktná skala pripomínajúca americké Yosemity, alebo žulu v Chamonix, sľubovala krásne lezecké zážitky. Prvá dľžka síce bola v štýle "Botanická záhrada", ale potom prišla pravá lezecká opera. Hladké platne s pomerne chabými možnosťami istenia boli našťastie štedro zaistené nitmi, takže bezpečnosť výstupu bola zaistená. Horšie to bolo s orientáciou v stene. Veľké množstvo ciest a ich variantov križovali stenu a často bolo naozaj najväčším problémom udržať sa v správnej línii. Nakoniec sme to s malými problémami ako tak zvládli a po piatich hodinách sme stáli na vrchole. Výhľady na Morské Oko, Czarny Staw, Mengušáky a Druhého Mnícha, boli fantastické. Ľahká prehánka, zrýchlila náš krok a spestrila zostup. Keď sa po chvíli opäť vyjasnilo a slnko vysušilo naše oblečenie, k Chate pri Morskom Oku sme schádzali v dobrej nálade obohatení o nové zážitky z pekného lezenia.

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti