user warning: Table './tatraclimb/node_comment_statistics' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT last_comment_timestamp, last_comment_name, comment_count FROM node_comment_statistics WHERE nid = 135 in /nfsmnt/hosting1_1/a/0/a08da597-3b51-41ce-820b-2232fa3c3de0/tatraclimb.sk/web/modules/comment/comment.module on line 596.

Lyžiarská túra v Kamenistej doline

V horách panuje zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3. stupeň). Je pomerne náročné zvoliť si lyžiarskú túru bez toho, aby došlo k ohrozeniu účastníkov. Kedže ani my sme nechceli "hladkať štrkáča bosou nohou po hlavičke", zvolili sme si výstup Kamenistou dolinou na Pyšné sedlo (1792m) v Západných Tatrách.

Ani táto trasa by pri väčšom oteplení nebola vhodná. V predchádzajúcich dňoch napadlo pomerne dosť snehu za silného vetra a záveterné svahy boli pokryté pomerne hrubými snehovými doskami. Ak by sa oteplilo riziko spontánnych lavín by bolo vysoké. Našťastie mrazivé počasie pracovalo v náš prospech a tak sme si mohli dovoliť stúpať úzkou dolinou pomerne pokojne. Napriek tomu sme museli pozorne vyberať trasu výstupu, aby sme sa nedostali do strmších svahov, kde by hrozilo, že odrežeme nejakú lavínu. Svahy do Pyšného sedla však ponúkajú možnosti výstupu terénom do strmosti 25 stupňov. Po prašane v dlhom lesnom úseku na začiatku doliny, nás nad pásmom lesa prívítal premenlivý sneh, ktorý nesľuboval práve ideálnu lyžovačku. Ale skialpinisti poznajú pravidlo, že pri túrach v horách netreba očakávať dobrú lyžovačku, ale treba sa pripraviť na celodenný boj smerom hore aj dole. A ak to náhodou vyjde a oblúky sú ako z reklamného filmu o freerideroch, tak je to bonus za ktorý treba byť vďačný. Dnes to bolo bez bonusu, ale nádherné počasie, skvelá partia a hlavne  šťastný návrat stačia nato, aby sme prežili v horách krásny deň. Obzvlášť, keď sa pri ceste dole z mobilu dozvedáme od kolegov vodcov, že včera v lavíne zahynul jeden náš kolega a priateľ. Česť jeho pamiatke!

Theme provided by Danetsoft under GPL license from Danang Probo Sayekti